چطور ایلان ماسک موفق شد

توسط NimAA

روز ۲۹ ژوئن سال‌۲۰۱۰، همان روزی که کمپانی تسلا سهام خود را در بازار بورس عرضه کرد، ایلان ماسک در خارج از تالار معاملات سهام نزدک با خبرنگاران مصاحبه می‌کرد. در مقابل یک اتومبیل قرمز متالیک مدل اس تسلا ایستاده بودیم. در آن زمان آن اتومبیل نهایت تکنولوژی اتومبیل‌سازی بود.
او ‌گفت که عرضه عمومی سهام تسلا به او این فرصت را می‌دهد که چنانچه عرضه عمومی مدل اس تسلا کمی زمان ببرد، بتواند کمی وقت بخرد. قرار بود مدل اس تسلا سال‌۲۰۱۲ وارد بازار شود. ماسک به من گفته بود انتظارش این است که بتواند تا اوایل سال‌۲۰۱۳، تعداد ۲۰هزار دستگاه از مدل اس را به فروش برساند، اما در عرصه عمل در اوایل سال‌۲۰۱۳، تسلا توانست ۲۲ هزارو ۴۷۷ دستگاه از اتومبیل مدل اس را بفروشد.
ماسک همان زمان به من گفته بود رویای بزرگ‌ترش این است که بتواند این اتومبیل‌ها را به توده مردم بفروشد. او گفته بود: «امیدوارم ظرف مدت ۵ سال بتوانیم آنقدر تولید داشته باشیم که بتوانیم اتومبیل را به توده مردم بفروشیم. از همان ابتدا رویای من این بود که بتوانم اتومبیل‌های الکتریکی را در تیراژ انبوه تولید کنم».
اگر روی دور تند برویم و به سال‌۲۰۲۰ برسیم، به مدل ۳ تسلا می‌رسیم؛ مدلی که بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر و ارزان‌تر است و حالا می‌شود با پرداخت ۳۸‌هزار دلار آن را خرید. حالا خرید‌کردن از تسلا خیلی کمتر هزینه دارد اما در هر صورت تسلا هنوز برند لوکسی است. وقتی از او پرسیدم انتظار دارد تسلا تا چه اندازه گسترش یابد، در پاسخ گفت: «خیلی بزرگ‌تر از فراری و احتمالا خیلی خیلی بزرگ‌تر از پورش.»
حالا که تسلا سالانه صدها هزار اتومبیل می‌فروشد، به هر دوی این اهداف دست یافته است. اگرچه در آن زمان خیلی‌ها معتقد بودند تسلا تحت رهبری ایلان ماسک پیشرفت خواهد کرد، برخی هم بودند که نسبت به آینده تسلا ابراز شک و تردید می‌کردند. چیزی که هیچ کدام از ما از آن زمان نمی‌دانستیم، این بود که در طول ۱۰سالی که پیش‌رو دارد، تا چه اندازه تلاش خواهد کرد. هیچ کسی فکرش را هم نمی‌کرد که تسلا به فکر بردن انسان به مریخ باشد.
در مصاحبه‌ای که ایلان ماسک اخیرا با روزنامه نیویورک‌تایمز داشت، گفت «وقت نداشته خانه خودش را طراحی کند، چون تمرکزش ‌روی پروژه‌هایی نظیر بردن انسان به ماه، دست یافتن به منبع انرژی پایدار و حفظ محیط‌زیست را از بین می‌برده است.»
ماسک این سخنان را تنها ۲ماه قبل از آنکه ۲خانه چند‌میلیون دلاری‌اش در جنوب کالیفرنیا را به فروش بگذارد، بر زبان آورد. او همزمان در توییتر نوشت قصد دارد دارایی‌هایش را به حراج بگذارد.

منبع: شنبه
برای فرستادن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.
پاسخ به دیدگاه
دیدگاه‌های بیشتر
بالا